Rams Finish 1st and 2nd at Ram Co-Ed Relays

Kevin Tucker's picture

 

Team Scores Boys

  1. Glenwood 136.5

  2. Ames 111

  3. S.C. North 98

  4. Lewis Central 70

  5. Atlantic 60.50

  6. St. Albert 57

  7. C.B. Thomas Jefferson 53

  8. Treynor 52.5

  9. Fremont Mills 32.50

  10. Shenandoah 24

  11. Harlan 18.5

  12. C.B. Abraham Lincoln 15.5

  13. East Mills 12

 

Top Finishers for Glenwood

 

100m

4th Mavrick Decker 11.77

 

200m

1st Mavrick Decker 22.67

2nd Nate Kennedy 22.87

 

400m

1st Nate Kennedy 50.02

4th Kohen Watson 52.42

 

Discus

3rd Caleb Sanders 151-09

 

High Jump

2nd Cody Buresh 5-10

 

Long Jump

2nd Kolten Wilwerding 20-09.50

 

Shot Put

2nd Caleb Sanders 48-10

 

4x200 Relay

2nd Glenwood 1:31.46  (Joey Saddler, Matt Bowden, Zach Vondra, Mavrick Decker)

 

4x400 Relay

1st Glenwood 3:24.90 (Kohen Watson, Seth Little, Mavrick Decker, Nate Kennedy)

 

4x800 Relay

1st Glenwood 8:29.76 (Seth Little, Mason Parks, Christian Stanislav, Parson Covington)

 

Shuttle Hurdle Relay

1st Glenwood 59.47 (Cody Buresh Brady Weddum, Kolten Wilwerding, Austin Tye)

 

Sprint Medley Relay

1st Glenwood 1:36.37 (Joey Saddler, Nate Nebel, Kohen Watson, Nate Kennedy)

 

Team Results Girls

  1. Abraham Lincoln 125

  2. Glenwood 122

  3. Shenandoah 98

  4. Thomas Jefferson 91

  5. S.C. North 76

  6. Lewis Central 70

  7. Fremont Mills 48

  8. Red Oak 34

  9. East Mills 28

  10. Atlantic 25

  11. St. Albert 24

 

Top Finishers for Glenwood

 

100m

3rd Glenwood 13.67

 

400m

2nd Sadey Allgood 1:04.71

 

800m

1st Danielle Hardcastle 2:32.42

 

100m Hurdles

3rd Audrey Arnold 17.36

 

1500m

2nd Kate Kaufman 5:23.62

 

3000m

4th Aubrey McIntyre 12:41.78

 

High Jump

4th Danielle Hardcastle 4-10

 

4x200 Relay

2nd Glenwood 1:51.37 (Jaeda Wilson, Arinna Springer, Bailey Ostrander, Devon Bomer)

 

4x400m

1st Glenwood 10:31.16 (Danielle Hardcastle, Kate Kaufman, Jillian Finnegan, Lacey Jackson)

 

Shuttle Hurdle Relay

2nd Glenwood 1:12.12 (Katelyn Wilwerding, Nicole Smith, Sami Parr, Audrey Arnold)

 

Sprint Medley Relay

3rd Glenwood 2:00.07 (Katelyn Wilwerding, Arianna Springer, Bailey Ostrander, Jaeda Wilson)

 

Section: