Track Results from BVU High School Elite

Kevin Tucker's picture

Friday the girls and boys traveled to Storm Lake, Iowa and competed in the BVU High School Elite.

 

Girls 60 Meter Shuttle Hurdle Relay

9th Glenwood 43.34 (Katelyn Wilwerding, Paige Hays, Savanna Mixan, Taryn Bertini)

11th Glenwood 44.44 (Paige Hays, Audrey Arnold, Sami Parr, Taylor Kuhl)

Boys 60 Meter Shuttle Hurdle Relay

2nd Glenwood 37.33 (Seth Little, Kolton Wilwerding, Cody Buresh, Austin Tye)

16th Glenwood 41.64 (Cooper Silvius, Owen Belt, Brian Krewson, Brady Weddum)

Girls Distant Medley

13th Glenwood 4:52.38 (Devon Bomer, Sadey Allgood, Danielle Hardcastle, Arianna Springer)

Boys 1600 Sprint Medley

6th Glenwood 3:55.00 (Cullen Wake, Zach Vondra, Kohen Watson, Christian Stanislav)

Girls 4x800

8th Glenwood 11:25.52 (Lacey Jackson, Grace Presley, Aubrey McIntyre, Jillian Finnegan)

Boys 4x800

17th Glenwood 9:57.33 (Jackson Carr, Jacob Parks, Jayden Brooks, Adison Presley)

Girls 60 Meter Hurdles

11th Katelyn Wilwerding 10.43

26th Sami Parr 11.22

32nd Nicole Smith 11.36

Boys 60 Meter Hurdles

4th Austin Tye 9.09

24th Cody Buresh 10.07

28th Brady Weddum 10.34

Girls 60 Meter Dash

31st Audrey Arnold 9.08

34 Cera Gray 9.14

47th Aleah Killion 9.64

Boys 60 Meter Dash

6th Mavrick Decker 7.40

12th Joey Saddler 7.49

39th Jon Lee 7.92

Girls 4x200

14th Glenwood 1:58.33 (Paige Hays, Savanna Mixan, Cera Gray, Alysa Jensen)

35th Glenwood 2:05.77 (Tara Maxwell, Taylor Kuhl, Abi Lorimer, Nicole Smith)

Boys 4x200

2nd Glenwood 1:37.28 (Joey Saddler, Christian Erwin, Nate Kennedy, Mavrick Decker)

26th Glenwood 1:43.62 (Cooper Silvius, Cullen Wake, Jon Lee, Kolton Wilwerding)

Girls 1500

12th Kate Kaufman 5:43.86

20th Alexis Bird 6:07.62

Boys 1600

10th Sam McIntyre 5:05.78

38th Nate Hughes 5:47.49

Girls 400

15th Devon Bomer 1:07.76

18th Sadey Allgood 1:08.47

Boys 400

6th Christian Stanislav 55.87

30th William Black 1:02.82

Girls 800

8th Aubrey McIntyre 2:43.29

9th Jillian Finnegan 2:46.43

Boys 800

5th Parson Covington 2:14.21

12th Mason Parks 2:18.37

Girls 200

4th Arianna Springer 29.34

26th Abi Lorimer 32.80

Boys 200

4th Jackson Goos 24.68

24th Cole Mayberry 27.41

Girls 4x400

9th Glenwood 4:39.36 (Alysa Jensen, Bailey Ostrander, Katelyn Wilwerding, Grace Presley)

10th Glenwood 4:43.05 (Haley Palmer, Savanna Mixan, Paige Hays, Taryn Bertini)

15th Glenwood 4:54.67 (Lacey Jackson, Alexis Bird, Kate Kaufman, Tara Maxwell)

Boys 4x400

1st Glenwood 3:42.44 (Kohen Watson, Seth Little, Mavrick Decker, Nate Kennedy)

14th Glenwood 4:09.68 (Dillon McIntyre, William Black, Zach Chase, Alex Nusser)

Boys Hugh Jump

14th Brady Weddum 5-04

Girls Long Jump

4th Sami Parr 15-01

24th Alysa Jensen 13-05.50

Boys Long Jump

12th Kolton Wilwerding 18-09.50

32rd Jon Lee 15-03.00

33rd Christian Erwin 14-11.00

Girls Shot Put

6th Haley Palmer 35-00.00

8th Sydney Biermann 33-05.50

21st Haille Franzen 30-00.50

Boys Shot Put

3rd Caleb Sanders 45-01.00

17th Dillon Wiser 40-01.00

23rd Kelton Mitchell 38-02.50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Section: